Xylitol

 

Xylitol E 967 patrí do skupiny alkoholických cukrov. Je to prírodné energetické sladidlo. Energetická hodnota xylitolu je 1008 kJ / 100 g. Sladivosť má približne rovnakú ako cukor. Xylitol sa prirodzene vyskytuje takmer vo všetkých druhoch zeleniny a ovocia. Dokonca aj ľudské telo vyrobí 5 až 15 gramov xylitolu denne. Priemyselne sa vyrába z kukuričných klasov a dreva.

Klinické štúdie preukázali pri konzumácii xylitolu zníženie výskytu zubného kazu. Preto sa používa v žuvačkách, cukríkoch, zubných pastách a ústnych vodách. Môže sa použiť ako náhrada cukru v rôznych druhoch potravín, ale aj ako stolové sladidlo.

Používanie xylitolu je prospešné aj pri ochoreniach horných dýchacích ciest. Pomáha telu zbaviť sa škodlivých baktérií. Používa sa v nosných kvapkách a sprejoch.

Xylitol má nízky glykemický index. To znamená, že nespôsobuje prudký nárast glykémie (hladiny cukru v krvi). Je preto považovaný za diabeticky bezpečný. Je vhodným sladidlom aj pre populáciu vyznávajúcu zdravý životný štýl.

O svojej bezpečnosti nás môže xylitol presvedčiť aj tým, že nemá žiadne obmedzenia pre dennú spotrebu. Hoci jeho nadmerné užívanie môže mať laxatívne účinky. Xylitol je predmetom mnohých odborných štúdií. Predpokladá sa jeho ďalšie využitie v oblasti medicíny.