Mannitol

 

Mannitol E421 patrí do skupiny alkoholických cukrov. Je to prírodné energetické sladidlo. Jeho energetická hodnota je 840 kJ/ 100 g. Sladivosť má 50% bežného cukru. Mannitol sa nachádza v olivách, figách a niektorých morských riasach. Je to biely kryštalický prášok bez zápachu. Používa sa na zamaskovanie horkej chute iných sladidiel. V ústach ma príjemný chladivý účinok, preto je vhodnou zložkou do pastiliek na “osvieženie dychu”.

Je využívaný v potravinárskom aj farmaceutickom priemysle. Je tepelne stabilný. Mannitol je známy ako sladidlo, zvlhčovadlo a stabilizátor. Nepodporuje vznik zubného kazu a preto sa používa pri výrobe žuvačiek a zubných pást.

Výrobcovia dropsov proti kašľu využívajú zlú rozpustnosť sladidla vo vode. Vďaka tejto vlastnosti sa dropsy v ústach dlhšie rozpúšťajú, čím je znásobený dlhotrvajúci účinok aktívnych zložiek. Mannitol sa používa aj pri výrobe ovocných dropsov. Tie si vďaka mannitolu udržia dlhšie svoju chuť a vôňu.

Mannitol je považovaný za bezpečné sladidlo. Je vhodný aj pre diabetikov. V dávkach vyšších ako 20g môže mať však laxatívne účinky.