sep 302012
 
Glykemický index

Jedlo a nápoje sú niečo ako palivo pre naše telo. Prijímame ich vo forme bielkovín, tukov, sacharidov, vody, solí, vitamínov a vlákniny. Sacharidy naše telo uprednostňuje ako zdroj paliva. Všetky potraviny okrem mäsa, tukov, oleja a vody obsahujú sacharidy. Potraviny, ktoré obsahujú sacharidy ovplyvňujú hodnotu glykemického indexu (GI) a následne aj glykémiu. Vstrebávanie sacharidov závisí od (GI) potravín.

Glykemický index (GI) je spôsob, ktorý sa využíva na hodnotenie sacharidov. Hodnotí sa podľa toho, akou rýchlosťou a intenzitou potravina ovplyvňuje glykémiu. GI využíva ako referenčnú (porovnávaciu) hodnotu glukózu alebo biely chlieb. Ich hodnota je 100.

Najčastejšie sa delia potraviny podľa GI na štyri skupiny.

  1. Potraviny s indexom 70 až 100 %. Zemiaky pečené, hranolky, pyré, placka, biele pečivo a chlieb, predvarená ryža, zákusky, keksy a cukríky.
  2. Potraviny s indexom 55 až 70 %. Celozrnné pečivo a chlieb, cestoviny, varené zemiaky, knedľa, tarhoňa, ryža varená.
  3. Potraviny s indexom 30 až 50 %. Varená kukurica, varené strukoviny, mliečne výrobky, ovocie.
  4. Potraviny s indexom 0 až 30 %. Strukoviny, zelenina, orechy a mäso.

Platí teda pravidlo – čím viac sa hodnota GI približuje k 100, tým horší má potravina vplyv na glykémiu. Čím vyšší GI, tým menej je potravina vhodná pre diabetikov.

Existujú ešte aj ďalšie faktory, ktoré znižujú GI. Patria sem všetky “prekážky”, ktoré musí telo prekonať pri spracúvaní potravy.

  1. Tvrdosť potraviny. Záleží teda na spracovaní potraviny. Varená potravina má spravidla vyšší glykemický index ako taká istá v surovom stave. Vysvetlenie je jednoduché. Našemu telu zaberie viac času spracovanie potravy v surovom stave ako tej uvarenej. Keď potraviny uvaríme, kus práce so spracovaním sme už za náš organizmus urobili.
  2. Zrelosť potraviny. Napríklad nezrelý banán má GI 30, zatiaľ čo zrelý banán má GI 51. Pričom zrelý aj nezrelý banán má nízky GI.
  3. Obsah vlákniny. Typickým zástupcom potraviny s vlákninou je zelenina. Patri do skupiny s najnižším GI.
  4. Kyseliny ako napríklad ocot, citrón. Je preto vhodné používať kyslé zálievky na šaláty.
  5. Obsah bielkovín a tukov. Napríklad ak zjete čisté halušky, hodnota GI bude najvyššia. Ak si však k nim pridáte slaninku a bryndzu, GI sa zníži. Môže za to prekážka vo forme tukov a bielkovín, ktorú musí telo pri spracúvaní prekonať. Treba si uvedomiť, že GI je užitočným vodíkom pri plánovaní stravy, ale nemal by byť jediným kritériom. Celkové množstvo sacharidov a kilojoulov (kJ) je tiež dôležité. Hlavne pri DM2, ktorá je často sprevádzaná aj nadváhou. Takže pozor na bryndzové halušky so slaninkou!
  6. Obsah laktózy a fruktózy v potravine.

Keď to zhrnieme, dá sa povedať, že čím viac námahy má telo zo spracovaním potravy, tým nižší glykemický index potravina má. A platí to aj naopak.
Ak by sme mali túto radu uplatniť na jednoduché a zložené sacharidy, bude platiť, že zložené sacharidy sú pri diabetickej diéte výhodnejšie.  Zvyšujú glykémiu pomalšie. Inzulín má  šancu reagovať. Ďalšou výhodou je, že poskytujú trvalejší zdroj energie.

Určíte vás napadá výnimka, kedy sú jednoduché sacharidy pre diabetika vhodnejšie. Je ňou hypoglykémia a zvýšená fyzická záťaž. Vtedy treba siahnuť po rýchlych sacharidoch. Nakoľko telo potrebuje doplniť energiu rýchlo.

O tom, aké sacharidy prijmeme, musíme uvažovať vždy v závislosti od situácie. Nesmieme však zabúdať, že aj množstvo sacharidov bude ovplyvňovať GI. Viac v článku glykemické zaťaženie (GL).

Ak máte diabetes, je dôležité požiadať o radu svojho lekára pred vykonaním akejkoľvek zmeny vášho jedálnička.

Foto zdroj: fotograf Valentyn Volkov / Pixmac

 Publikoval o 20:00

 Zanechať komentár

(Požadované)

(Požadovaný, ale nebude zobrazený)