aug 152012
 

Ak existuje podozrenie na celiakiu, lekár vás môže poslať na krvné testy. Ak sú krvné testy pozitívne na celiakálne protilátky, pošlú vás na endoskopické vyšetrenie tenkého čreva, kde vám odoberú vzorku sliznice. K správnemu stanoveniu diagnózy celiakie totiž nestačí len krvné vyšetrenie, aj keď je pozitívne. Nevyhnutná je aj endoskopia. Celiakia môže byť potvrdená iba na základe takéhoto vyšetrenia. Môže sa totiž stať, že aj napriek pozitívnym krvným testom sa celiakia nepotvrdí.

Viem, že ľudí odrádza od endoskopie hlavne strach z neznámeho. Preto aj píšem tento článok, aby ste sa mohli na endoskopiu psychicky pripraviť. Je určite lepšie, keď viete presne, čo vás čaká. Z vlastnej skúsenosti vám preto popíšem, ako prebieha endoskopia u dospelého. Tak poďme pekne po poriadku.

Endoskopia je vyšetrenie pomocou optického prístroja, ktorý sa nazýva endoskop. Poznáme endoskopy klasické a videoendoskopy. Videoendoskopy majú na konci zariadenia mini kameru. Vďaka nej lekár presne vidí, kadiaľ prístroj postupuje. Ak je váš lekár zhovorčivý, dozviete sa z jeho komentárov viac, ako by ste chceli vedieť. Ak budete mať záujem, môžete jedným očkom pozorovať všetko na obrazovke rovnako, ako váš lekár. Hovorím jedným očkom, lebo v polohe, v ktorej budete ležať ako prikovaný, sa vám viac nepodarí. A nie každý má na takýto priamy prenos z vlastného tela „žalúdok“. Ale pre zvedavých pacientov tu táto možnosť je.

Keď sa prístroj dostane na to správne miesto, odoberie vzorku, ktorá je odoslaná na histologické vyšetrenie. Hovoríme o biopsii. Biopsia sa vykonáva pomocou bioptických kliešťov. Ľudskou rečou povedané, do kanála v endoskope sa vsunie kus drôtu, ktorý má na svojom konci niečo ako štipec. Keď je prístroj na správnom mieste, štipcom sa odoberie vzorka. Aj keď to znie hrôzostrašne, odobratie samotnej vzorky ani nezaznamenáte.

Skôr ako dôjde k testovaniu na celiakiu je dôležité pravidelne jesť stravu s lepkom. Inak sa môže stať, že budú výsledky falošne negatívne. Inými slovami testy tvrdia, že celiakiu nemáte, aj keď ju v skutočnosti máte.

Vyšetrenie prebiehalo ambulantne v gastroenterologickej ambulancii za pomoci videoendoskopu. Na vyšetrenie musíte prísť nalačno. Nalačno v tomto prípade znamená, že nesmiete 12 hodín pred zákrokom piť, jesť ani fajčiť. Presné informácie vám dajú pred zákrokom v ambulancii.

Celú prípravu na vyšetrenie v ambulancii pokladám za nenáročnú. Pred vyšetrením vám do hrdla vstreknú spray na znecitlivenie. Ľahnete si na ľavý bok a do úst vám vložia umelý chránič. Lekár vás vyzve, aby ste do chrániča zahryzli. Chránič musí po celú dobu vyšetrenia zostať v ústach. Nemajte strach, že by vám vypadol. Sestrička vám ho bude pridŕžať.

Najhorší moment vyšetrenia (teda aspoň pre mňa) bol, keď lekár zasunul hadičku cez chránič do krku. Musíte hadičku akoby prehltnúť. Vtedy vás určite napne, je to úplne normálne. Ale keď sa endoskop dostane ďalej, to najhoršie máte za sebou. Postupne som dokonca zistila, že aj s hadičkou v krku môžem prehĺtať. Bola to pre mňa úľava. Inak sa pripravte na nadmerné slinenie. Ak sa vám aj podarí prehĺtať, slineniu sa nevyhnete. Je dobré mať preto so sebou zopár vreckoviek naviac.

Dobré je vedieť, že keď pocítite nepríjemný tlak v žalúdku, nie je to nič nezvyčajné. Tento tlak je spôsobený vzduchom, ktorý je potrebný na rozpnutie žalúdka, aby mal lekár dobrý prehľad pri vyšetrovaní. Keď dobre spolupracujete, zistíte, že tento vzduch môžete vypúšťať ústami, aby vás netlačil. Ak sa vám to nepodarí, alebo podarí len čiastočne, vzduch si pomôže sám. A to tak, že začnete grgať. Neverila som, akých zvukov som schopná. Je to ale úplne normálne, keďže sa vo vás hromadí vzduch.

Aj keď je endoskop len v polovičke svojej cesty, zrazu zistíte, že je to naozaj bezbolestné vyšetrenie. V kútiku duše som sa bála, čo ešte príde. Vtedy som nevedela, že to najhoršie je za mnou. Ak by vám robili vyšetrenie iba na prítomnosť Helicobactera pylori, cesta endoskopu by v žalúdku skončila. Odobrali by vzorku zo sliznice žalúdka a prístroj vytiahli. Pri vyšetrení na celiakiu ešte nie je koniec. Prístroj musí pokračovať vo svojej ceste až do tenkého čreva, kde odoberie vzorku.

Po tom, čo lekár prezrie žalúdok (veď keď už máte v žalúdku kameru, bola by škoda neskontrolovať ho), postupne zasúva endoskop do čriev. Cítite, ako sa hadička točí cez črevo, až kým nedosiahne to správne miesto na odobratie vzorky. Lekár počas tohoto vyšetrenia prehliadne aj črevnú sliznicu. Mne po vyšetrení hneď oznámili, že črevná sliznica nevyzerá byť poškodená. Teda, že klky vyzerajú byť v poriadku. Celé vyšetrenie trvá od piatich do desiatich minút. Záleží na tom, ako dlho si bude lekár prehliadať tráviacu trubicu, žalúdok, črevnú sliznicu pohľadom zvnútra a ako budete spolupracovať. V ordinácii tak pacient nezvykne byť viac ako 15 až 20 minút aj s prípravou.

Aj keď je vyšetrenie bezbolestné, pre niekoho môže byť nepríjemné. Tieto nepríjemnosti sa dajú celkom v pohode zvládnuť, ak s nimi počítate a pripravíte sa na ne. Toto vyšetrenie dovoľuje nielen bezpečne stanoviť diagnózu, ale posúdiť aj stupeň poškodenia črevnej sliznice. Na základe tohto poškodenia sa presne určí stupeň celiakie a nastaví bezlepková diéta. Veľa pacientov s celiakiou neustále uniká stanoveniu správnej diagnózy. Jeden z dôvodov je aj ten, že sa boja podstúpiť endoskopiu s následnou biopsiou. Vystavujú sa tak však možným komplikáciám neliečenej celiakie.

Ak už existuje podozrenie na celiakiu a vy o ňom viete, dotiahnite diagnostikovanie celiakie do konca. A to je možné iba vďaka endoskopii, ktorá je pokladaná za zlatý štandard pri diagnostikovaní celiakie.

 Publikoval o 12:30

  17 reakcií na “Endoskopia pri podozrení na celiakiu”

 1. Chcela by som sa opýtať, kde sa robia krvné testy na celiakiu?
  Ďakujem za odpoveď

 2. dobry den bola mi zistena endoskopiov zaludka celiakia mash1 ale krv bola negativna mam narok na pridel muky dakujem

 3. ako casto sa musi opakovat biops. vysetrenie? pri zisteni marsch3c pretoze mi ho ide lekar opakovat teraz po9 mesiacoch diety

 4. Dobrý deň,

  ako dlho a ako často pred vyšetrením mám jesť múčne jedlá, aby bol výsledok testu pozitívny, resp. reálny?

  Ďakujem!

 5. mám otázku vnúčik je objednaný na endoskopicke vyšetrenie na celiakiu v B. Bystrici chcem vedieť či môže byť pri vyšetrení aj rodič vnučik bude uspatý čo ho čaká po zákroku vnúčik má 21.mesiacov.ešte mám otázku či by to vyšetrenie nemohli urýchliť keby sme to uhradili sami dakujem za odpoveď.

  • Nam robili endoskopiu na Kramaroch v Bratislave bez narkozy a bola som so synom iba v nemocnici, nie pri zakroku. Viem ze sme zvazoali aj zakrok v BB niekde v sukromnom zariadeni, bohuzial uz neviem kde presne a termin bol velmi ryhly ale nakoniec sme sa rozhodli, ze narkozu nechceme.

 6. Chcem sa spytat: pri podozreni na celiaku sa urobi len odber krvi a endoskopicke vysetrenie cez usta? :) dakujem za odpoved

 7. Chcem sa spýtať, ako dlho je dieťa po biopsii v nemocnici hospitalizovane, dakujem za odoved

  • Ja som bola so synom v nemocnici 3 dni, den pred, potom zakrok a den po. Ale bez narkozy.

   • Dobrý deň. A koľko rokov mal syn pri zákroku? Ja mám ísť na vyšetrenie s 9-ročnou dcérou, chcela by som bez narkozy. Ako to zvládol vás syn ?ďakujem?

    • Ja som bola so synom nastastie bez narkozy ale teraz to vraj robia uz iba v narkoze. Takze neviem posudit ako sa to zvlada s tou narkozou. Bez narkozy to bolo v pohode, mal 3 roky a dodnes si z toho pamata iba to, ze musel prehltnut “tvrdu spagetku”.

     • dobry den,
      my tiez mame 3-rocnu dceru a caka nas biopsia na Kramaroch. Mozem ziadat, aby jej to urobili bez narkozy? Ci je to uz naozaj nemozne a bez narkozy nam to nepovolia?

     • Dobry den,
      pokial viem tak to na Kramaroch robia uz iba v narkoze, ale skuste sa este popytat.

 8. Dobry den. Pre problemy s ekzemom uz rok drzim bezlepkovu dietu,nakolko pri jej drzani sa mi ekzem stratil. Mala by som teraz absolvovat vysetrenie na celiakiu. Ako dlho pred zakrokom je vhodne zaradit lepok do stravy, aby mal vysledok vysetrenia vypovednu hodnotu? Vopred velmi pekne dakujem za odpoved

 Zanechať komentár

(Požadované)

(Požadovaný, ale nebude zobrazený)