Diabetes mellitus typ 2

 

Pre diabetes mellitus typ 2 je naopak typický prebytok inzulínu, ktorý však nie je schopný udržať normálnu hladinu cukru v krvi. Príjem potravy je natoľko zvýšený a výdaj energie natoľko nedostačujúci, že ani dostatok inzulínu nezabráni hromadeniu cukru v krvi. Dostatok inzulínu umožňuje cukrom prestúpiť z krvi do buniek. Bunky sú však už natoľko preplnené cukrom, že je vstup obmedzený a cukor zostáva uväznený V krvi. V niektorých prípadoch je dostačujúca diéta, pohyb, zníženie hmotnosti a zmena životného štýlu. Inokedy je nutné aj užívanie tabliet. Tie pomáhajú zlepšiť účinok produkovaného inzulínu. No nie vždy je táto liečba dostačujúca. Často dochádza aj k potrebe aplikovať inzulín.

Tento typ postihuje hlavne dospelú populáciu. Genetika hraje v prípade diabetes mellitus typ 2 veľkú rolu. Avšak malá fyzická aktivita, zlá strava alebo nadváha výrazne zvyšujú riziko vzniku tohoto typu. Približne 85 % všetkých diabetikov trpí práve týmto typom choroby. Avšak posledné výskumy ukazujú, že stále častejšie sa tento typ objavuje aj u mladých pacientov. Aj v tomto prípade je spôsobený tým, že príjem živín je vyšší ako ich výdaj. V jednoduchosti povedané, nedostatkom pohybu a zlými stravovacími návykmi.

Príznaky u typu 2 nie sú tak dramaticky pozorovateľné ako u typu 1. Tento typ môže dokonca prebiehať dlhý čas bez príznakov. A v tom je zákerný. Skutočné nebezpečie totiž spočíva v dlhodobom pôsobení cukru na organizmus. Preto je dôležité, aby bol diabetes diagnostikovaný a podchytený čím skôr.

Medzi príznaky, ktoré by sme nemali podceňovať, patrí:

  • pocit svrbenia, brnenie alebo necitlivosť v rukách alebo nohách
  • rany, ktoré sa pomaly hoja
  • opakujúce sa infekcie močového mechúra
  • únava
  • rozmazané videnie

Príznaky sa môžu od pacienta k pacientovi značne odlišovať. Dôležité je nepodceňovať tieto
príznaky a navštíviť lekára.