júl 012012
 

V prípade diabetes mellitus typ 1 sa jedná o metabolickú poruchu imunitného systému. Bunky imunitného systému majú za úlohu likvidovať všetky cudzorodé látky, baktérie, vírusy, ktoré prenikajú do nášho tela. V prípade DM 1 dochádza k situácii, keď bunky imunitného systému zaútočia na svoje vlastné beta bunky, ktoré produkujú inzulín a postupne ich zničia. Čo je príčinou tejto deštrukcie, nie je úplne známe. Do úvahy pripadajú vírové infekcie, genetická výbava, či zlý životný štýl. Ak raz k tejto deštrukcii dôjde, nie je možné ju zastaviť. Rozdielna je iba rýchlosť, akou k tomuto sebazničeniu dochádza. Výsledkom je úplna absencia alebo nedostatok inzulínu. Chýbajúci inzulín je nutné nahrádzať zvonku. Na rad prichádza doživotné podkožné aplikovanie inzulínu spolu s diétou.

Nakoľko rýchlosť ničenia beta buniek je individuálna, je doležité správne nastavenie aplikovaných jednotiek inzulínu vašim diabetológom. Aj keď tento typ diabetu sa považuje za vážnejší, život s ním može byť flexibilnejší ako by sa zdalo. A to vďaka inzulínu, ktorý si pacient sám aplikuje. Vyžaduje to však skúsenosť, ktorú po čase nadobudne každý pacient. Diabetológ je v tomto prípade vašim “trénerom”. Tento typ postihuje hlavne deti a ľudí v mladom veku, približne do 30 rokov. Jedná sa o doživotný (chronický) stav. Z celkového počtu diabetikov postihuje približne 5 až 15 %.

Príznaky typu 1:

  • nadmerné močenie: nahromadený cukor v krvi odchádza z tela močom, prvým príznakom je časté močenie a následne neustály smäd. Je to začarovaný kruh.
  • neustály hlad: k bunkám sa nedostáva energia, preto má diabetik prehnaný hlad. Napriek neustálemu hladu človek chudne. Bez energie dochádza k chronickej slabosti, únave a rozmazanému videniu.
  • zlé hojenie rán: vysoká hladina cukru bráni bielym krvinkám správne fungovať. Ich hlavnou úlohou je práve ničenie baktérií. Výsledkom je pomalé hojenie rán.
  • časté infekcie pohlavných orgánov a močového mechúra: sú dôsledkom narušeného imunitného systému.

Príznaky sa môžu od pacienta k pacientovi značne odlišovať. Dôležité je nepodceňovať tieto príznaky a navštíviť lekára.

 Publikoval o 14:08

 Zanechať komentár

(Požadované)

(Požadovaný, ale nebude zobrazený)