dec 162012
 
Bezlepkové potraviny na recept

Viem, aké ťažké je padnúť rovnými nohami do stanovenia diagnózy. Keď do rodiny pribudla celiakia, bola som zmätená. Lekár vám oznámi diagnózu a všetko je viac menej na vás. Diétna sestra vám síce vysvetlí obmedzenia, ale povedzme si pravdu. Nie všetko si zapamätáte, nie všetko je hneď jasné. Aj by ste sa spýtali, ale všetko vás väčšinou napadne až doma. Môžete si napísať zoznam a tak sa pripraviť na budúcu návštevu. Zo začiatku by mohol mať zoznam aj niekoľko strán. Naša pani doktorka je milá, fakt zlatý človek, ale ak by na ňu vytiahol každý takýto zoznam, tak neviem, neviem. Chodíme k nej 2x za rok, vždy sme objednaný pol roka dopredu. V ten určitý deň je objednaných tak tridsať pacientov. Ide to tam ako na bežiacom páse. Pri predstave, že by každý zdržoval so zoznamom banálnych otázok, tento systém by načisto skolaboval. Dnes už hovorím banálne otázky, no v deň diagnostikovania to boli aj pre mňa smrteľne dôležité otázky. Tak ako asi pre väčšinu z vás.

Veľa vecí, na ktoré má celiatik nárok sme dlho nevyužili, lebo sme o nich nevedeli. Možnosť získať bezlepkové potraviny na predpis je jedna z nich. Nerobte rovnaké chyby a začnite hneď.

2 x za rok musíte navštíviť vášho gastroenterológa. Lekár urobí vyšetrenie a napíše vám lekársku správu. Ja to volám “nákupná poukážka”. Musíte ju odniesť k svojmu obvodnému lekárovi alebo pediatrovi. Ten na jej základe môže veselo pol roka predpisovať diétne potraviny. Samozrejme potraviny môže predpísať aj gastroenterológ. Je len na vás, kde sa vám chce čakať.
Od dotovaných potravín často odrádza fakt, že musíte ísť k lekárovi pre recept. Tento problém sa dá čiastočne vyriešiť tak, že požiadate lekára aby vám predpísal potraviny na tri mesiace dopredu. Samozrejme v rámci limitu.

A na aké bezlepkové potraviny máte nárok? A v akých limitoch? Aktualizované zoznamy nájdete na stránkach ministerstva zdravotníctva. Preklikáte sa až do kategorizácie dietetických potravín na stránkach Ministerstva zdravotníctva. Na stránkach Diacel.sk ponúkame rýchly prístup k týmto informáciám. Nájdete ich v menu “Užitočné info”.

Tak ako existuje kategorizácia liekov existuje aj kategorizácia dietetických potravín. Z času na čas sa zmenia doplatky. Už menej častejšie sa mení sortiment. Hlavné zastúpenie majú momentálne výrobky značky Schär a Novalim. Jeden výrobok zastupuje firma Mantler a jeden Extrudo. Prečo práve Schär a Novalim dominujú tu nechcem riešiť. Dôležité je, že pacient má prístup k cenovo dostupnej ponuke potravín, ktoré dopláca poisťovňa. Verte, aj keď nadávame, nie každý štát ponúka celiatikom potraviny na predpis v takej miere a ak vôbec. Ponuka sortimentu na predpis je samozrejme obmedzená. Zo začiatku kým sa zorientujete na trhu ju napriek tomu oceníte. Preto je dobré vedieť na čo máte nárok hlavne na začiatku. Časom keď sa rozkukáte zistíte, že trh z bezlepkovými potravinami je rozhodne širší a stále sa rozširuje.

Verte alebo nie, potraviny na predpis budú zo začiatku alfa omega vašej špajze. Postupne objavíte nové chute a tieto výrobky ustúpia do pozadia. Budú tvoriť doplnkový sortiment, nakoľko časom tento sortiment rozhodne nebude pre vás dostačujúci. Bol aj tak vyskladaný. Nájdete v ňom akoby základné potraviny. Bezlepkové múky a zmesi, niekoľko druhov chlebov, sladké rohlíky, žemle, bezlepkové cestoviny, müsli, keksíky a praclíky.

Bola by však škoda túto možnosť nevyužiť. Môžete ich mať v zálohe, len tak pre istotu na horšie časy.

Foto zdroj: fotograf Jirsak / Pixmac

 Publikoval o 19:07

  3 reakcií na “Bezlepkové potraviny na predpis”

  1. Bezlepkovú diétu držím už asi 7 rokov , ale aj tak stále objavujem nové potraviny.

  2. Dobrý deň. Môžete mi prosím poradiť, kde nájdem predpis, že sa dajú bezlepkové potraviny predpísať na tri mesiace naraz? Potrebujem to ukázať lekárke…alebo to mám riešiť cez poisťovňu? Ďakujem, Eva.

 Zanechať komentár

(Požadované)

(Požadovaný, ale nebude zobrazený)